Strona głównaSiedlceOddział położniczy do likwidacji? Szpital wojewódzki planuje zmiany

Oddział położniczy do likwidacji? Szpital wojewódzki planuje zmiany

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach chce przenieść oddział położniczy do szpitala miejskiego. Powód? Oszczędności. Dzieci rodzi się coraz mniej, więc zdaniem władz spółki dwa oddziały w mieście nie są potrzebne.

Ta decyzja zaniepokoiła pracowników oddziału i mieszkańców. W liście jaki otrzymały media czytamy: Mazowiecki Szpital Wojewódzki cieszy się dużym zaufaniem – każdego roku przyjmowanych jest tam znacznie więcej porodów niż w Szpitalu Miejskim (…) co dowodzi wysokiego poziomu świadczonych usług. Oddziały położnicze i neonatologiczne w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim przeszły gruntowną modernizację (od redakcji: w 2017 roku) i spełniają europejskie standardy. Pacjentki mają dostęp do nowoczesnych, jednoosobowych sal porodowych z własnymi łazienkami, wszystkich form łagodzenia bólu porodowego (znieczulenie zewnątrzoponowe, gaz rozweselający, immersja wodna, aromaterapia, muzykoterapia, TENS), a także profesjonalnego wsparcia wykwalifikowanych położnych. (…) Rozumiemy konieczność konsolidacji szpitali i szukania oszczędności, jednak apelujemy o poszanowanie praw kobiet do godnego porodu i zapewnienia opieki na najwyższym poziomie.

SP ZOZ miałby przejąć oddział położniczy, trakt porodowy, oddział patologii ciąży i neonatologię. Obie placówki są w trakcie rozmów.

– Nie da się w każdym szpitalu mieć każdego oddziału i każdej specjalizacji, bo koszty są ogromne. Dlatego trzeba to mądrze poukładać – mówi prezes szpitala wojewódzkiego Marcin Kulicki. – Dzietność w Polsce spada i zarówno nasz szpital jak i szpital miejski notuje mniejszą liczbę urodzeń. Utrzymywanie więc dwóch takich oddziałów w odległości 500 metrów od siebie, to zwykła niegospodarność – dodaje.

Oddział położniczy w szpitalu wojewódzkim

W szpitalu wojewódzkim zostałby oddział ginekologiczny z ginekologią onkologiczną. Na położnictwie w tej chwili pracuje kilkadziesiąt osób, które są zaniepokojone swoją przyszłością, mają obawy, że stracą prace.

– Chcemy stworzyć opiekę ginekologiczną, która będzie wymagała także większych środków i nakładów, bo chcemy dać maksymalną ofertę dla pacjentek z tego regionu. Zaplanujemy wszystko tak, aby nie było zwolnień i albo będzie to przekwalifikowanie się lub przejście do drugiego szpitala – tłumaczy Kulicki.

W roku 2023 w szpitalu wojewódzkim odbyło się ponad 900 porodów, a w szpitalu miejskim ponad 800.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

4 KOMENTARZE

  1. Czy aby napewno było tyle porodów w miejskim? Raczej ok 600. Sale wieloosobowe też niezachęcają-brak intymności. A może to ma związek z niedawną wizytą byłego pana ministra. Może ma chrapkę na stolek w ZOZ-ie. Jak to jest, że mniejszy szpital przejmuje większy z lepszym zapleczem?

  2. Owszem w Szpitalu Miejski w 2023r. miał 804porodów ale 2024 już 660. Szpital Wojewódzki utrzymuje liczbę ok957.

  3. Ludzie.. wyremontowane oddziały (wszyscy za to zapłaciliśmy), sprzęt, fajny personel.. wszystko hula- czemu to zamykać? Niech przenoszą do Wojewódzkiego.

    • Już Covid pokazał, że jeden szpital nie ogarnia wszystkich porodów. Miejski był zamknięty, Wojewódzki przepełniony… I gdzie rodzić? Na Izbie przyjęć powiedziano: „nie jesteśmy z gumy, nie rozciągniemy oddziału”. A teraz co wracamy do tego samego? Tak to ma wyglądać? Gdzie standardy? Gdzie poczucie bezpieczeństwa dla pacjentek i ich maluszków?

DODAJ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

Logo Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach