Dzisiaj ważna data w historii naszego miasta. Dokładnie 478 lat temu, 15 stycznia 1547 roku, Siedlcom nadano prawa miejskie. Wystarał się o to u Zygmunta I Starego ich ówczesny właściciel Stanisław Siedlecki.
Miasto uzyskało istotne przywileje – na 8 lat mieszkańcy zostali zwolnieni od podatków, a w Siedlcach mogły odbywać się cotygodniowe targi i 3 jarmarki rocznie.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1441 r. Teren, na którym leżą obecnie Siedlce, wchodził w skład województwa sandomierskiego, a od 1474 r. do lubelskiego.
Największy rozwój Siedlec przypadł na czas, kiedy to ich właścicielami stał się ród książąt Czartoryskich. Było to około 1670 roku. W uznaniu blisko 130-letniego zarządzania miastem przez rodzinę Czartoryskich i ich znaczący wkład w rozwój miasta, dziś herb Siedlec nawiązuje bezpośrednio do herbu tej rodziny to Pogoń.
Szczególne zasługi dla Siedlec miała najbardziej znana kobieta w historii naszego miasta Aleksandra Ogińska z domu Czartoryska. Miasto stało się ośrodkiem życia towarzyskiego i kulturalnego w Polsce. Jako jedne z pierwszych miało … piorunochron. Na siedleckim dworze dwukrotnie bawił Stanisław August Poniatowski.
To Ogińska wybudowała pałac i rozbudowała ratusz, który wcześniej postawił jej ojciec. Znakiem rozpoznawczym ratusza jest figura Atlasa zwanego Jackiem. Dzięki naszej księżnej mamy odwach (obecnie biblioteka miejska) i domy zajezdne. Siedlce zawdzięczają jej też park, zwany dziś oczywiście „Aleksandrią”.
No to kolejnych 478 lat rozwoju nam życzę
Byle bez wizyt niechcianych gości.
Niestety wójta już się dorobiliśmy na kilka lat
Prezydent nie tutejszy, on nie wie o rocznicy nic.