Strona głównaSiedlceW powiecie siedleckim trwa wielkie obrączkowanie bocianów

W powiecie siedleckim trwa wielkie obrączkowanie bocianów

Siedlecka Grupa EkoLogiczna rozpoczęła znakowanie bocianów w powiecie siedleckim. Przez pierwsze dwa dni, czyli czwartek i piątek zaobrączkowano 72 młode i 2 dorosłe ptaki w gminie Zbuczyn.

Akcja odbywa się po raz 16. To największe takie wydarzenie w całym województwie mazowieckim. Grupę wspierają jak co roku wolontariusze, sympatycy, a w tym także dzieci z gminnych szkół.

– Niestety, tegoroczny sezon jest, podobnie jak poprzedni, bardzo trudny co widać po liczbie zaobrączkowanych młodych. W wielu gniazdach, wysiadywanie jaj trwa w najlepsze. Dominują te, w których są po dwa młode, wyjątkiem są „trójki” – mówi ornitologi i prezes Grupy EkoLogicznej Ireneusz Kaługa. – Bociany także w tym roku przybyły ze znacznym opóźnieniem – dodaje.

Mężczyzna pochylający się nad małym bocianem na łące, obok stoi kobieta.
Wielkie obrączkowanie bocianów to jedyna taka akcja na Mazowszu.

Pierwotnie ekolodzy planowali znakować 400 młodych, ale już po pierwszym dniu wiadome było, że przez opóźnione lęgi nie będzie to możliwe.

– Obrączkowanie pozwala nam poznać bocianie zwyczaje, miejsce żerowania, trasy przelotów, a także miejsce zimowania – tłumaczy Aleksandra Kaługa z Grupy EkoLogicznej. – Akcja jest przeprowadzana 16 rok z rzędu, więc obserwujemy też historie życia wielu bocianów.

Grupa dzieci i dorosłych na łące obserwuje bocianie gniazdo na wysokim słupie.
W ciągu 2 dni Grupa EkoLogiczna oznakowała 74 bociany

Jutro obrączkowanie będzie odbywało się na terenie gmin Siedlce i Mokobody, a we wtorek Suchożebry. Można ją też nadal wesprzeć fundując zakup obrączek i pokrywając koszty wynajmu wysięgnika.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

DODAJ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

Logo Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach