Siedlecka Grupa EkoLogiczna rozpoczęła znakowanie bocianów w powiecie siedleckim. Przez pierwsze dwa dni, czyli czwartek i piątek zaobrączkowano 72 młode i 2 dorosłe ptaki w gminie Zbuczyn.
Akcja odbywa się po raz 16. To największe takie wydarzenie w całym województwie mazowieckim. Grupę wspierają jak co roku wolontariusze, sympatycy, a w tym także dzieci z gminnych szkół.
– Niestety, tegoroczny sezon jest, podobnie jak poprzedni, bardzo trudny co widać po liczbie zaobrączkowanych młodych. W wielu gniazdach, wysiadywanie jaj trwa w najlepsze. Dominują te, w których są po dwa młode, wyjątkiem są „trójki” – mówi ornitologi i prezes Grupy EkoLogicznej Ireneusz Kaługa. – Bociany także w tym roku przybyły ze znacznym opóźnieniem – dodaje.

Pierwotnie ekolodzy planowali znakować 400 młodych, ale już po pierwszym dniu wiadome było, że przez opóźnione lęgi nie będzie to możliwe.
– Obrączkowanie pozwala nam poznać bocianie zwyczaje, miejsce żerowania, trasy przelotów, a także miejsce zimowania – tłumaczy Aleksandra Kaługa z Grupy EkoLogicznej. – Akcja jest przeprowadzana 16 rok z rzędu, więc obserwujemy też historie życia wielu bocianów.

Jutro obrączkowanie będzie odbywało się na terenie gmin Siedlce i Mokobody, a we wtorek Suchożebry. Można ją też nadal wesprzeć fundując zakup obrączek i pokrywając koszty wynajmu wysięgnika.




